Pytania i odpowiedzi

Sprawdź naszą bazę wiedzy

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest piana poliuretanowa PUR? W świecie izolacji termicznych poliuretany pojawiły się już dawno, aczkolwiek w Polsce stosowane są od około 10 lat. Izolacje natryskowe piana PUR to aplikacja dwóch składników żywicy (poliol) oraz utwardzacza (izocyjanianu) przy pomocy specjalnego pistoletu natryskowego lub lancy. Składniki te, mieszając się ze sobą wywołują kilkunastosekundowy proces zwiększania objętości, po którym następuje trwale zastygniecie. Dzięki tej innowacyjnej metodzie nanoszenia/aplikacji powstała powierzchnia piany PUR nie posiada łączeń i jest jednolita masa przypominająca w swym przekroju twarda gąbkę. Proces rośnięcia powoduje, iż piana PUR dokładnie penetruje wszystkie zakamarki i dopasowuje się do kształtu izolowanej powierzchni. Wzmacnia konstrukcje, a przede wszystkim trwale chroni budynek przed utrata ciepła.

Izolacje termiczne piana PUR ze względu na swa wysoka izolacyjność i niebywała trwałość mają bardzo szerokie zastosowanie. Stosujemy je w budownictwie mieszkaniowym, docieplając dachy, poddasza, strychy, stropy, sufity, ściany oraz fundamenty. Piana PUR idealnie sprawdza się w budynkach o przeznaczeniu gospodarczym tj. garaże, warsztaty, wiaty, stodoły, stajnie, kurniki ule, komórki szopy itp. Izolacje natryskowe pianki PUR są również bardzo popularne w budownictwie przemysłowym i często stosowane, tam gdzie żadna inna forma izolacji nie wchodzi w grę. Takie miejsca to hangary, hale, zbiorniki, silosy, chłodnie, cieplarnie itp.

Na wycenie inwestycji, jaka jest natrysk piany PUR składa się kilka czynników, a są to min:

1. Rodzaj piany, jaka należy użyć na danej przegrodzie. Do wyboru tutaj mamy pianę otwarto komórkowa (lekka i oddychająca) która stosuje się na powierzchniach wewnętrznych nienarażonych na uszkodzenia mechaniczne, wysokie naprężenia, czy też szkodliwe substancje. Drugim rodzajem piany jest piana zamknięto komórkowa (cięższa i wodoodporna) która stosuje się na zewnętrznych częściach budynków i zbiorników tj. fundamenty, czy wierzchnie ściany silosów, czy kontenerów.

2. Grubość natrysku. Oblicza się ja na podstawie norm dla materiałów izolacyjnych i przegród budowlanych.

3. Łącznej powierzchni do zaizolowania. Tutaj zazwyczaj występuje zasada im większa powierzchnia tym cena m2 powierzchni izolowanej piana może być niższa. Nie ma tutaj gotowej ceny, gdyż każdy przypadek należy rozważyć indywidualnie, a więc najlepsza forma otrzymania wyceny jest kontakt z naszym technologiem, podczas którego zadamy kilka pytań, ocenimy możliwości aplikacji i dokonamy wyceny.

Piana pur wytwarzana jest na miejscu natrysku kiedy to dochodzi polaczenia dwóch składników dostarczonych na inwestycje w osobnych beczkach. Są to żywica (poliol) oraz utwardzacz (izocyjanian) które po zmieszaniu w odpowiedniej proporcji przy odpowiednim ciśnieniu i w wymaganej temperaturze reagują ze sobą powodując zwielokrotnienie swojej objętości i zastygniecie. Powstała w ten sposób piana poliuretanowa pur wnika we wszystkie zakamarki ocieplanej powierzchni i dopasowuje się do jej kształtu a po kilkunastu sekundach trwale zastyga tworząc jednolita bezspoinową skorupę która w swym przekroju przypomina twarda gąbkę. Aby dokonać natrysku taka metoda ekipa aplikatorów przywozi z sobą składniki a do ich wymieszania w momencie natrysku używa maszynę zwana „reaktorem”oraz węże grzewcze i pistolety /lance natryskowe na wylocie których zachodzi mieszanie się składników. Dobrze zorganizowana ekipa aplikacyjna może ta metoda nałożyć nawet 200m2 piany pur w ciągu jednego dnia. 

Założeniem tego krótkiego opisu jest przygotowanie Państwa na dzień naszej wizyty na Państwa inwestycji i przybliżyć Państwu czynności jakie będą tego dnia wykonywane w związku z natryskiem piany pur. Każda inwestycja jest nieco inna i każdy nasz klient może oczekiwać od nas rozwiązań dopasowanych do jego potrzeb i tak tez będzie ale na potrzebę tego artykułu zakładam iż jest to standardowe wykonanie na budynku odpowiednio do natryskowej izolacji pur przygotowanego.

Nasza ekipa w której skład wchodzi technolog aplikator i pomocnik aplikatora pojawi się u Państwa we wczesnych godzinach porannych. Na samochodzie którym przyjadą oprócz sprzętu niezbędnego do aplikacji piany będziemy tez mieć beczki z półproduktami  piany pur a są to: żywica (poliol) oraz utwardzacz (izocyjanian) Beczki te sa opatrzone karta producenta która zostanie Państwu udostępniona tak aby mieli Państwo pełną wiedze na temat parametrów produktu który zostanie użyty. Pierwsza czynnością jaka wykona technolog jest inspekcja przegrody która będzie ocieplana. Inspekcja taka składa się z wizualnej oceny mającej na celu znalezienie ewentualnych przecieków lub nieszczelności, badanie wilgotności elementów przegrody gdyż wilgotność ta nie powinny przekraczać ustalonych norm oraz pomiary natryskiwanej powierzchni z dokładnością do 0,1 m2 tak aby przed rozpoczęciem natrysku piany pur wiedzieli Państwo ile to będzie łącznie kosztować i jak długo potrwa sama aplikacja piany.

W przypadku kiedy zlecacie Państwo nam wykonanie zabudowy przed aplikacja piany dokonujemy montażu haków (esow,grzybkow itp uchwytow) na których to będzie zawieszona konstrukcja ścian i sufitów.

W przypadku kiedy zabudowa nie będzie przez nas wykonywana takowe uchwyty powinny być już zamontowane we własnym zakresie przed natryskiem lub prosimy uprzedzić nas podczas zamawiania pianowania a my te haki dla Państwa wykonamy (nawet jeśli nie my będziemy wykonywać dalszy etap zabudowy)

Samo pianowanie w zależności od wielkości inwestycji zazwyczaj zajmuje jeden dzień (do 200 m2). Na koniec pracy otrzymacie Państwo od nas fakturę oraz kopie inspekcji przegrody i kartę produktu wraz z gwarancja na 25 lat

Ten krótki poradnik pokaże Państwu jak przygotować budynek do natrysku piany pur w taki sposób aby można było aplikacje przeprowadzić w sposób płynny i zgodny z założeniami technologicznymi. 

Najważniejszym choć nie jedynym problemem dla aplikatora pozostaje brak dostępu do elementów które maja być ocieplane i tu szczególnie należy zwrócić uwagę żeby były one odsłonięte, nie zastawione meblami, sprzętem itp., jak również nie pokryte zabudowa uniemożliwiająca dostęp aplikatorowi.

Przed przyjęciem zlecenia dość dokładnie rozpoznajemy budowę danej przegrody i nie przyjmujemy zleceń które wymagają naginania lub łamania przepisów technologicznych. Nie odtrącamy takich zleceń lecz staramy się dopasować odpowiednie rozwiązanie które przed sama aplikacja piany pur powinno być zastosowane. Malo tego jesteśmy w stanie takie rozwiązania zaplanować, wycenić i wykonać.

Jeżeli piana pur będzie zabudowywana (płyty g-k, płyta osb, boazeria itp. ) w większości przypadków wiąże się z zamontowaniem haków (uchwytów) pod ruszt do tej zabudowy. Takie tez uchwyty powinny być zamontowane przed aplikacja piany pur gdyż późniejsze ich zamontowanie mogłoby wiązać się z uszkodzeniem piany pur czego zarówno my jak i Państwo chcemy uniknąć.

Kolejną rzeczą na która należy zwrócić uwagę jest szczelność przegrody która będzie ocieplana piana pur. Nie można aplikować piany na miejsca gdzie występuje uszkodzona membrana czy są widoczne przecieki. W takich przypadkach inwestor powinien usunąć tego typu wady przed przyjazdem ekipy aplikującej piane pur

Można spotkać na rynku amatorskie dwuskładnikowe zestawy do wykonania piany pur. Sa to jednak małopowierzchniowe zestawy przeznaczone do bardzo małych robot lub ewentualnych dokładek piany pur np. po usunięciu jej części lub wstawieniu stolarki okiennej. Jeżeli myślimy o projekcie wielkopowierzchniowym tj np. izolacja poddasza to jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zatrudnienie profesjonalnej firmy natryskowej. Firma taka posiada specjalne maszyny (reaktory) służące do podawania w odpowiednich proporcjach i podgrzewania do właściwej temperatury dwóch składników piany pur. Składniki piany pur żywica (poliol) oraz utwardzacz (izocyjanian) wężami w otulinie która chroni przed stygnięciem podawane są pod odpowiednim ciśnieniem do „pistoletu” natryskowego którym operuje wprawiony aplikator. Dwa składniki w momencie wylotu łączą się ze sobą wywołując proces zwiększania objętości podczas to którego piana wypełnia wszystkie nierówności i szpary a stygnąć po kilkunastu sekundach nabiera stałej formy i przylega bardzo szczelnie do izolowanych powierzchni. Co do zestawów amatorskich nie wymagają one odpowiedniego sprzętu ponieważ zestawy takie zawierają jednorazowy osprzęt który nie nadaje się do ponownego użycia.

Planując remont czy budowę nowego obiektu zastanawiamy się ile będzie nas to kosztować i czy warto wydać pieniądze na dana inwestycje. Nie inaczej jest kiedy zastanawiamy się nad ociepleniem budynku. Zakładam iż chcąc wykonać termoizolacje naszym celem jest sprawienie aby budynek utrzymywał ciepło zimą i przyjemny chłód podczas upalnych dni. Kolejna (a bardzo często pierwsza) kwestia brana pod uwagę jest ograniczenie zużycia energii podczas ogrzewania/chłodzenia pomieszczeń a co za tym idzie oszczędności na opłatach za źródła energii. Tutaj należy jasno przedstawić sytuacje i stanowczo podkreślić iż izolacja termiczna nie wybacza błędów zarówno technologicznych jak i użycia słabej jakości materiałów. Źle zaprojektowana lub zaprojektowana z niewłaściwych materiałów izolacja nie będzie „działać” tak jak chcemy. Krótko mówiąc będzie nieszczelna lub zbyt wąska aby postawić prawidłowy opor cieplny. Wracając do postawionych pytań odpowiedz jest dość prosta: biorąc pod uwagę ze cena natrysku piany zawiera w sobie koszty zarówno materiału jak i samego jej wykonania to piana pur jest w podobnych widełkach cenowych jak wykonanie alternatywnych izolacje termicznych. Należy jednak pamiętać ze to co wydaje się okazja (a mowa tu o pozornie tanich materiałach izolacyjnych) bardzo często okazuje się nietrafiona inwestycja. Biorąc pod uwagę iż dobrej klasy wełna czy styropian dorównują parametrami pianie pur a cena wykonania tej czy innej izolacji jest bardzo podobna to należy pod uwagę wziąć inne aspekty przy wyborze materiału izolacyjnego. Takimi czynnikami mogą być: bezspoinowość piany pur, dostosowywanie kształtu do powierzchni ocieplanej, szybkość wykonania czy to ze piana pur jest przyjazna środowisku i zdrowiu ludzi i zwierząt. Upraszczając odpowiedz Piana pur jest w podobnej cenie jak inne materiały izolacyjne w jej klasie. Cennik piany pur uzyskacie państwo dzwoniąc pod nr 572541362 lub wypełniając formularz kontaktowy

Ocieplenie górnej przegrody budynku która jest dach lub górny strop to niezwykle ważna sprawa gdyż przez te przegrody nasze domy tracą nawet 35%. 

W zależności od tego która cześć (dach czy strop) będzie ocieplana należy dobrać odpowiedni rodzaj piany jak również odpowiednia jej grubość. Jaki rodzaj piany pur jest odpowiedni dla danej przegrody bliżej przedstawia artykuł „Zastosowanie piany pur” natomiast jaka grubość natrysku piany jest odpowiednia dla danej przegrody opisane jest w artykule ”Jaka grubość piany pur?”

W tym artykule skupimy się na kosztach ocieplenia piana poliuretanowa. Ponieważ piana pur to izolacja termiczna która powstaje na wskutek mieszania dwóch składników dostarczonych na miejsce wykonania w dwóch beczkach a do tej czynności wymagany jest zaawansowany sprzęt mieszająco- natryskowy izolacji tej nie można wykonać samemu i należy skorzystać z firmy zajmującej się tego rodzaju izolacjami. W związku z tym cena wykonania tego typu ocieplenia to łączna cena materiału (piany pur) i pracy. Ażeby ułatwić Państwu porównanie ceny piany pur otwarto i zamkniętokomorkowej z innymi materiałami izolacyjnymi do tych pozostałych tez dodaliśmy koszty wykonania pracy.

Kwoty podane w poniższej tabeli zostały obliczone w momencie pisania tego opracowania wiec  sa one jedynie wyznacznikiem i żeby uzyskać konkretna wycenę swojego projektu należy skontaktować się z wykonawca takiej usługi

Tabela 1. Ceny piany pur i innych materiałów izolacyjnych (sierpień 2021)

 

Piana Pur Zamknietokomorkowa

Piana Pur

Otwartokomorkowa

Welna Skalna

Welna szklana

Styropian (polistyren expandowany)

Styrodur (polistyren ekstrudowany)

Cena z montażem grubość 20cm (dane z maja 2021)



175zl/m2-10cm



65zl/m2



65zl/m2



65zl/m2



75zl/m2



120zl/m2

Większość czynności a właściwie wszystkie związane z aplikacja piany pur wykonuje ekipa natryskowa. Począwszy od pomiarów powierzchni, sprawdzenia stanu przegrody (stan techniczny i wilgotność elementów drewnianych) i panujących warunków otoczenia (temperatura i wilgotność powietrza) poprzez zabezpieczenie powierzchni przed ewentualnym zabrudzeniem i finalnie natrysk piany. Nie zwalnia to jednak właściciela budynku z wszystkich obowiązków gdyż jako firma natryskowa w dniu natrysku piany pur spodziewamy się zastać łatwy dostęp do powierzchni przeznaczonych do natrysku (np. odsłonięte części skosów dachowych, brak przedmiotów i zabrudzeń na podłogach, otwarte sufity czy tez odkopane i oczyszczone fundamenty) W przypadku fundamentów należy pamiętać iż piana pur nie zastępuje hydroizolacji a ja jedynie wspomaga wiec hydroizolacja powinna być wykonana przed natryskiem piany pur na tyle wcześnie aby w dniu natrysku była już odpowiednio wyschnięta. W przypadku poddaszy na których to skosach przewidziana jest aplikacja piany pur a następnie zabudowa gipsowo-kartonowa lub inna zabudowa należy pamiętać o montażu haków które będą podtrzymywać konstrukcje pod taka zabudowę a które powinny być zamontowane przed aplikacja piany pur. Tutaj istnieją dwa rozwiązania klient lub firma która jest odpowiedzialna za taka zabudowę montuje te haki przed naszym przyjazdem lub po prostu zlecacie  Państwo montaż uchwytów nam. W  tym miejscu przypomnę iż oprócz natrysku piany pur zajmujemy się również wykonaniem zabudowy gipsowo kartonowej od A do Z wliczając w to szpachlowanie, dotarcie i wstępne malowanie.

Uzupełnianie izolacji termicznej to dość skomplikowane zadanie do którego należy z cala pewnością podejść indywidualnie i kompleksowo. Wiąże się ono w bardzo wielu przypadkach z odsłonięciem starej izolacyjnej a co

za tym idzie usunięciem wierzchniej okładziny, odkopaniem fundamentu lub otworzeniem stropu. 

W pewnych przypadkach może przyjść nam z pomocą kamera termowizyjna która pokaże szpary i nie szczelności w izolacji w ten sposób poznamy miejsca które ewentualnie należy wypełnić. W innych przypadkach można użyć kamery inspekcyjnej ale najlepszym rozwiązaniem jest odsłonięcie izolacji i wizualna inspekcja. Na podstawie takiej inspekcji można ocenić czy uzupełnienie braków jest wystarczające czy stan starej izolacji wyklucza takie rozwiązanie i należałoby usunąć stara i nałożyć lub aplikować nowa izolacje.

Ponieważ wszystko się niestety starzeje należało by w tym miejscu zadać raczej pytanie „Czy Izolacja Piana PUR traci swoje właściwości z biegiem lat?  lub „Czy piana PUR traci objętość i utlenia się z czasem?” Jakkolwiek nie pytać odpowiedz brzmi NIE. W badaniach przeprowadzonych w USA na próbkach Piany PUR pobranych z 30 letniej bryły poddasza okazało się z nie straciła ona na swojej objętości , gęstości i zachowała parametry gwarantowane przez producenta. Żaden inny produkt nie jest tak trwały. Jako ciekawostkę należy wskazać ze poliuretany są od wielu lat używane przez NASA w elementach statków kosmicznych a jak wiadomo NASA ma bardzo wyśrubowane wymagania.

Grubość natrysku piany pur jest uzależniona od wielu czynników i stwierdzenie ze grubość ocieplenia piana pur powinna mieć 20 cm lub 25 cm nie zawsze jest prawdziwe. Żeby obliczyć prawidłowa grubość izolacji piana pur należy wziąć pod uwagę która to przegroda (dach, ściana, fundament czy strop). Następnie jaki to rodzaj budynku (mieszkalny, przemysłowy, gospodarczy).

Przy obliczaniu grubości natrysku należy wziąć pod uwagę współczynniki przenikania ciepła U każdego z elementów danej przegrody, zsumować je i w ten sposób uzyskany wynik porównać z tabela opracowana przez Rządowe Centrum Legislacji która załączam poniżej. Różnica pomiędzy aktualnym wynikiem U a wymaganym będzie wskazywać na deficyt izolacyjny przegrody. Otrzymany wynik należy przeliczyć na centymetry które to pokarzą optymalna grubość natrysku piany pur.

Dla osób robiących to po raz pierwszy może wydawać się to dość skomplikowane dlatego w celu uniknięcia pomyłki sugeruje skorzystać z pomocy kompetentnej firmy zajmującej się natryskiem piany pur

Jak przy wszystkich tego typu porównaniach tak i tutaj na wstępie należy podkreślić ze wybór materiału izolacyjnego powinien być uzależniony wieloma czynnikami i tego typu pytania nie posiadają jednoznacznych odpowiedzi. Aby jednak ułatwić Państwu dokonanie wyboru porównamy właściwości styropianu z właściwościami piany poliuretanowej PUR.

Potocznie zwany styropianem produkt to polistyren ekspandowany (nie mylić z polistyrenen ekstrudowany czyli styrodurem). Produkt ten posiada dobre właściwościach termoizolacyjnych lecz znacznie gorszych niż właściwości piany pur. Styropian dostarczany jest na miejsce inwestycji w formie gotowych płyt lub innych kształtek które następnie są montowane na przegrodach budynku czy to za pomocą kleju, kotew lub innymi metodami. Nie potrzeba zbyt zaawansowanych technicznie narzędzi aby wykonać tego typu prace.

Piana poliuretanowa pur dociera na miejsce wykonania  w dwóch beczkach i dopiero podczas natrysku te dwa składniki łączą się ze sobą tworząc właściwą powierzchnię izolacyjną. W tym przypadku pracy tej nie można wykonać bez zaawansowanych elektronarzędzi. 

Poniższa tabela pokaże więcej różnic i podobieństw pomiędzy styropianem a piana poliuretanowa pur które to mogą pomoc Państwu podjąć decyzje który materiał wybrać jednak najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt z osoba kompetentna gdyż pomimo podobieństw każda inwestycja wymaga indywidualnego podejścia. Nasi technolodzy z przyjemnością odpowiedzą na państwa pytania pod numerem telefonu 572 541 362.

 

Piana Pur Zamknietokomorkowa

Piana Pur

Otwartokomorkowa

Styropian (polistyren expandowany)

Wspolczynnik przewodzenia ciepla λ (im nizszy tym lepiej)



λ= 0,022-0,025 

W/(m.K)



λ=0,031-0,038 W/(m.K)



0,031- 0,057 W/(m.K)

Gestosc (waga)

kg/m3


35-50 kg/m3


7-14 kg/m3


10-40 kg/m3


Palnosc


Klasa E (lub B-s1, d0)


Klasa E (lub B-s1, d0)


Klasa E

Odpornosc na starzenie

Nie zmienia swoich wlasciwosci I ksztaltu

Nie zmienia swoich wlasciwosci I ksztaltu

Prawidlowo zamocowany pozostaje w początkowej pozycji

Jednolitosc warstwy- brak mostkow cieplnych


Tak


Tak


Nie



Zalety

1.Najwyzsza izolacyjność na rynku

2.Brak laczen – jednolitawarstwa

3.Szybkosc wykonania

4. Przyjazna zdrowiu i srodowisku.

5.Wspomaga hydroizolacje

6. Wieloletnia gwarancja (25lat)

1 Bardzo lekka nie obciaza izolowanej konstrukcji

2.Brak laczen – jednolita warstwa

3.Szybkosc wykonania

4.Przyjazna zdrowiu i srodowisku.

5.Wieloletnia gwarancja (25 lat)

1.Niska nasiakliwosc


Wady

1.Palnosc klasa E

1.Palnosc klasa E

1.Palnosc klasa E

2.Posiada laczenia.

3. Nie odporny na wiele rozpiszczalnikow

Szybkość montażu 200m2-25cm


1 dzien


1 dzien


5-7dni

Cena z montażem grubość 20cm (dane z maja 2021)



175zl/m2-10cm



65zl/m2



75zl/m2

Piana poliuretanowa pur czy wełna mineralna to najczęściej zadawane pytanie kiedy dochodzi do wyboru materiału izolacyjnego który ma chronić nasz budynek przed utrata ciepła. Ten krótki tekst nie jest stworzony po to aby odpowiedzieć wprost ze piana pur jest super a wełna jest do niczego a raczej jego celem jest pokazanie podobieństw i różnic pomiędzy tymi materiałami izolacyjnymi i ułatwić Państwu dokonanie wyboru.

Wełna mineralna (skalna lub szklana to jej najpopularniejsze odmiany) dociera na miejsce budowy w płytach lub rolkach a do jej ułożenia nie są wymagane zaawansowane narzędzia wiec takiej pracy można podjąć się samemu, natomiast piana poliuretanowa pur jest rozwiązaniem którego nie można wykonać samemu gdyż natrysk wymaga zaawansowanego sprzętu w którym następuje mieszanie się dwóch składników przywiezionych na inwestycje w dwóch osobnych beczkach. 

Kolejnym czynnikiem który należy rozpatrzeć przy wyborze materiału jest czas wykonania izolacji. Piana pur wykonywana przez doświadczoną ekipę powstaje z szybkością do 200m2 w ciągu dnia natomiast ułożenie takiej samej ilości wełny-waty zajmie doświadczonej ekipie co najmniej tydzień. Jeżeli zamierzamy ta prace wykonać sami to musimy liczyć się z jeszcze dłuższym okresem czasu.

Podstawowa różnica pomiędzy piana pur a wełna jest to ze izolacja natryskowa piany pur nie posiada łączeń i jest to jednolita skorupa przez co efekt obsuwania się czy wgryzania przez gryzonie nie istnieje. Ponadto bezspoinowość piany pur powoduje brak mostków termicznych co jest niezwykle ważne w przypadku izolacji termicznych.

Przeciwnicy piany pur a zwolennicy wełny mogą powiedzieć ze piana pur jest palna a wełna nie. Jest to tylko półprawda ponieważ piany poliuretanowe pur stosowane w budownictwie posiadają klasę palności E co oznacza ze gasną po odstawieniu źródła ognia. Ponadto piana pur bardzo rzadko pozostaje nie przykryta a w takim przypadku np. przykrycia zabudowa z płyt gipsowo kartonowych całość przegrody osiąga klasę palności B co oznacza ze ma znikomy udział w ewentualnym pożarze.  Aby jeszcze bardziej podkreślić iż klasa palności piany pur nie ma aż tak dużego znaczenia należy wspomnieć iż te same poliuretany otaczają nas w życiu codziennym są to gąbki, deski rozdzielcze naszych aut a nawet nasze materace i większość z nas nie uważa tego za problem.

Zaleta wełny jest to ze możemy ułożyć ja sami lecz w porównaniu do piany poliuretanowej pur nie dotrze ona w każdy zakamarek ocieplanej powierzchni.

Poniższa tabela pokazuje porównanie piany pur zarówno zamkniętokomórkowej jak i otwartokomórkowej z wełnami mineralnymi, które to w powiazaniu z powyższym tekstem ma za zadanie pomoc Państwu wybrać pomiędzy tymi materiałami. Należy jednak pamiętać o jeszcze jednej ważnej rzeczy iż każdy projekt należy rozpatrywać i obliczać indywidualnie dlatego najlepiej skorzystać z porady kompetentnych fachowców od izolacji termicznych budynków. Nasi technolodzy z przyjemnością odpowiedzą na państwa pytania pod numerem telefonu 572 541 362

Tabela. Porównanie pian pur i wełen mineralnych

 

Piana Pur Zamknietokomorkowa

Piana Pur

Otwartokomorkowa

Welna Skalna

Welna szklana

Wspolczynnik przewodzenia ciepla λ (im nizszy tym lepiej)



λ= 0,022-0,025 

W/(m.K)



λ=0,031-0,038 W/(m.K)



λ = 0,034-0,044 W/(m.K)



λ = 0,031-0,042 W/(m.K)

Gestosc (waga)

kg/m3


35-50 kg/m3


7-14 kg/m3


20-180 kg/m3


10-150 kg/m3


Palnosc


Klasa E (lub B-s1, d0)


Klasa E B-s1, d0)


Klasa A1


Klasa A1

Odpornosc na starzenie

Nie zmienia swoich wlasciwosci I ksztaltu

Nie zmienia swoich wlasciwosci I ksztaltu

Moze sie obsuwac na skutek ruchow budynku lub penetracji gryzoni/owadow

Moze sie obsuwac na skutek ruchow budynku lub penetracji gryzoni/owadow

Jednolitosc warstwy- brak mostkow cieplnych


Tak


Tak


Nie




Nie



Zalety

1.Najwyzsza izolacyjność na rynku

2.Brak laczen – jednolitawarstwa

3.Szybkosc wykonania

4. Przyjazna zdrowiu i srodowisku.

5.Wspomaga hydroizolacje

6. Wieloletnia gwarancja (25lat)

1 Bardzo lekka nie obciaza izolowanej konstrukcji

2.Brak laczen – jednolita warstwa

3.Szybkosc wykonania

4.Przyjazna zdrowiu i srodowisku.

5.Wieloletnia gwarancja (25 lat)

1.Ognioodpornosc

1.Ognioodpornosc


Wady

1.Palnosc klasa E

1.Palnosc klasa E

1.Nasiakliwosc

2.Posiada laczenia

3.Duzy ciezar wlasny

4.Pyli podczas montażu

5.Przesuwa sie

1.Nasiakliwosc

2.Posiada laczenia

3.Duzy ciezar wlasny

4.Pyli podczas montażu

5.Przesuwa sie

Szybkosc montażu 200m2-25cm


1 dzien


1 dzien


5-7 dni


5-7 dni

Cena z montażem grubość 20cm (dane z maja 2021)



175zl/m2-10cm



65zl/m2



65zl/m2



65zl/m2

Styrodur podobnie jak styropian to polistyren, lecz w przeciwieństwie do styropianu eps to polistyren ekstrudowany (styropian eps to polistyrenem ekspandowanym). Styrodur  w przeciwieństwie do piany pur nie wymaga zaawansowanych urządzeń do wykonania przy jego uzyciu izolacji termicznej. Posiada dobre właściwości termoizolacyjne lecz ustępujące zamkniętokomorkowej pianie pur. Można go używać w miejscach narażonych na wilgoć takich jak fundamenty czy tez podłogi piwnic. Często stosowany jest również na elewacjach pomimo tego ze jest droższy od „tradycyjnego” styropianu eps. Na budowę dostarczany jest w paczkach które zawierają kształtki w postaci płyt o żądanych grubościach.

Piana poliuretanowa zamkniętokomorkowa  pur to produkt który skutecznie wypiera styrodur gdyż ma nieco lepsze parametry termoizolacyjne a dzięki temu ze jest to powierzchnia jednolita (nie posiadająca łączeń) ma znacznie lepsze właściwości hydroizolacyjne wiec doskonale sprawdza się na fundamentach podłogach narażonych na wilgoć jak również obciążenia czy uszkodzenia mechaniczne.

Ponieważ każdy projekt – inwestycje należy rozpatrywać indywidualnie a wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego to dość skomplikowany ale bardzo ważny proces warto na tym etapie skorzystać z pomocy wykfalifikowanych ekspertów od ociepleń budynków. Nasz technolog z przyjemnością odpowiedzą na państwa pytania pod numerem telefonu 572 541 362

Poniższa tabela przedstawia właściwości styroduru  vs właściwości natryskowej piany poliuretanowej pur (zamkniętokomorkowej)

Tabela. Porównanie piany pur i styroduru.

 

Piana Pur Zamknietokomorkowa

Styrodur (polistyren ekstrudowany)

Wspolczynnik przewodzenia ciepla λ (im nizszy tym lepiej)



λ= 0,022-0,025 

W/(m.K)



0,029- 0,038 W/(m.K)

Gestosc (waga)

kg/m3


30-50 kg/m3


30-47 kg/m3


Palnosc


Klasa E (lub B-s1, d0)


Klasa E

Odpornosc na starzenie

Nie zmienia swoich wlasciwosci I ksztaltu

Prawidlowo zamocowany pozostaje w początkowej pozycji

Jednolitosc warstwy- brak mostkow cieplnych


Tak


Nie



Zalety

1.Najwyzsza izolacyjność na rynku

2.Brak laczen – jednolitawarstwa

3.Szybkosc wykonania

4. Przyjazna zdrowiu i srodowisku.

5.Wspomaga hydroizolacje

6. Wieloletnia gwarancja (25lat)

7. Nie nasiaka

1.Niska nasiakliwosc


Wady

1.Palnosc klasa E

1.Palnosc klasa E

2.Posiada laczenia

3. Nie odporny na wiele rozpiszczalnikow



Szybkosc montażu 200m2-25cm


1 dzien


5-7 dni

Cena z montażem grubość 20cm (dane z maja 2021)



175zl/m2-10cm



120zl/m2

Mając na myśli inne materiały do wykonywania izolacji termicznych tudzież akustycznych mowie o wełnie mineralnej (szklanej i skalnej),styropianie i styrodurze ponieważ są one najbardziej rozpoznawalne na polskim rynku i są one alternatywa dla pian poliuretanowej pur. Porównanie ich właściwości z właściwościami piany otwartokomórkowej i piany zamkniętokomorkowej przedstawione jest w poniższej tabeli.

Tabela. Właściwości różnych materiałów izolacyjnych

 

Piana Pur Zamknietokomorkowa

Piana Pur

Otwartokomorkowa

Welna Skalna

Welna szklana

Styropian (polistyren expandowany)

Styrodur (polistyren ekstrudowany)

Wspolczynnik przewodzenia ciepla λ (im nizszy tym lepiej)



λ= 0,022-0,025 

W/(m.K)



λ=0,031-0,038 W/(m.K)



λ = 0,034-0,044 W/(m.K)



λ = 0,031-0,042 W/(m.K)



0,031- 0,057 W/(m.K)



0,029- 0,038 W/(m.K)

Gestosc (waga)

kg/m3


30-50 kg/m3


7-14 kg/m3


20-180 kg/m3


10-150 kg/m3


10-40 kg/m3


30-47 kg/m3


Palnosc


Klasa E (lub B-s1, d0)


Klasa E B-s1, d0)


Klasa A1


Klasa A1


Klasa E


Klasa E

Odpornosc na starzenie

Nie zmienia swoich wlasciwosci I ksztaltu

Nie zmienia swoich wlasciwosci I ksztaltu

Moze sie obsuwac na skutek ruchow budynku lub penetracji gryzoni/owadow

Moze sie obsuwac na skutek ruchow budynku lub penetracji gryzoni/owadow

Prawidlowo zamocowany pozostaje w początkowej pozycji

Prawidlowo zamocowany pozostaje w początkowej pozycji

Jednolitosc warstwy- brak mostkow cieplnych


Tak


Tak


Nie




Nie


Nie


Nie



Zalety

1.Najwyzsza izolacyjność na rynku

2.Brak laczen – jednolitawarstwa

3.Szybkosc wykonania

4. Przyjazna zdrowiu i srodowisku.

5.Wspomaga hydroizolacje

6. Wieloletnia gwarancja (25lat)

1 Bardzo lekka nie obciaza izolowanej konstrukcji

2.Brak laczen – jednolita warstwa

3.Szybkosc wykonania

4.Przyjazna zdrowiu i srodowisku.

5.Wieloletnia gwarancja (25 lat)

1.Ognioodpornosc

1.Ognioodpornosc

1.Niska nasiakliwosc

1.Niska nasiakliwosc


Wady

1.Palnosc klasa E

1.Palnosc klasa E

1.Nasiakliwosc

2.Posiada laczenia

3.Duzy ciezar wlasny

4.Pyli podczas montażu

5.Przesuwa sie

1.Nasiakliwosc

2.Posiada laczenia

3.Duzy ciezar wlasny

4.Pyli podczas montażu

5.Przesuwa sie

1.Palnosc klasa E

2.Posiada laczenia.

3. Nie odporny na wiele rozpiszczalnikow

1.Palnosc klasa E

2.Posiada laczenia

3. Nie odporny na wiele rozpiszczalnikow



Szybkosc montażu 200m2-25cm


1 dzien


1 dzien


5-7 dni


5-7 dni


5-7dni


5-7 dni

Cena z montażem grubość 20cm (dane z maja 2021)



175zl/m2-10cm



65zl/m2



65zl/m2



65zl/m2



75zl/m2



120zl/m2

Jeżeli mowa o profesjonalnym wykonaniu wielkopowierzchniowych izolacji natryskowych to jest to czynność której samodzielnie wykonać nie można. Do wykonania natrysku piany pur potrzebny jest zaawansowany sprzęt natryskowy składający się z maszyny podającej (tzw. reaktora), węży podawczych w specjalnej otulinie która chroni transportowane składniki przed stygnięciem oraz pistoletów na wylocie których dochodzi do mieszania dwóch składników w wyniku czego powstaje właściwa powłoka izolacyjna piany pur. Składniki piany dostarczane są na miejsce wykonania w dwóch około 240 kg beczkach z których jeden składnik to żywica (poliol) a drugi to utwardzacz (izocyjanian). Dokładnie wymieszane, podgrzane do odpowiedniej temperatury i podane w odpowiednich proporcjach i wymaganym ciśnieniu gwarantują zgodne z założeniami wykonanie natryskowej izolacji termicznej piana pur.

Istnieją na rynku zestawy amatorskie które można użyć samemu lecz są to zestawy jednorazowe które są w stanie pokryć niewielkie powierzchnie i są one raczej używane do prac uzupełniających po ewentualnej ingerencji w powłokę izolacyjna (np. po wstawieniu okna lub wycięciu piany aby zamontować haki dźwigające zabudowę kartonowo-gipsowa)

Potocznie zwana PIANA PUR substancja to w obecnym czasie najlepszy materiał izolacyjny dostępny w budownictwie. Piana pur to efekt końcowy reakcji chemicznej dwóch składników żywicy (poliolu) oraz utwardzacza (izocyjanianu) które zostają wymieszane ze sobą podczas natrysku przy pomocy specjalnych pistoletów. Materiały te dostarczane są na miejsce wykonania w dwóch osobnych beczkach z których to są one transportowane wężami termoizolowanymi pod odpowiednim ciśnieniem w odpowiedniej temperaturze i proporcjach do pistoletów natryskowych. Za prawidłowe parametry izocyjanianu i poliolu odpowiada urządzenie zwane potocznie reaktorem.

Piana PUR nie jest szkodliwa dla zdrowia a ponadto jest przyjazna i zalecana w pomieszczeniach w których będą przebywać osoby z problemami układu oddechowego lub skłonnościami alergicznymi. Wielokrotnie przytaczany przykład najlepiej obrazuje ekologiczność piany pur – pszczelarze używają tego materiału do ocieplania uli przez co maja podwójną korzyść- ich pszczoły maja na tyle ciepli iż produkują znacznie więcej miodu a dzięki neutralności piany pur pszczoły cieszą się dobrym zdrowiem. Ponadto nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu iż pszczoły nie wgryzają się do piany pur i nie niszczą jej w ten sposób a to bardzo ważna właściwość piany gdyż owady i gryzonie występują również w ocieplonych przegrodach budynków.

Przesuwanie się izolacji termicznej to naprawdę duży problem ponieważ w większości przypadków odbywa się ono bezwiednie gdyż takowa izolacja przykryta jest czy to płytami kartonowo gipsowymi, boazeria lub jeszcze inna okładzina. Taka sytuacja powoduje ze proces ten jest nie zauważalny wzrokiem ale odczuwalny podczas ogrzewania/chłodzenia budynku. Izolacje wełną najczęściej ulegają przesuwaniu pod wpływem ruchów budynku lub inwazji gryzoni gdyż te wspaniale czują się zamieszkując takie środowisko. Izolacje zasypowe natomiast pod wpływem tych samych ruchów budynku ulegają ubijaniu co objawia się brakami izolacji termicznej przy szczytach przegród a  jak wiadomo ciepło unosi się ku górze i nie docieplone tam przegrody to bardzo duży błąd technologiczny. Jedynym z materiałów izolacyjnych które gwarantują to ze pozostanie on na miejscu jest piana pur gdyż podczas natrysku zwiększając swoja objętość penetruje wszystkie nierówności i szczeliny zahaczając się w nich a po zastygnięciu jest ona bardzo mocno związana z ocieplonym elementem. W związku z tym pod wpływem ruchu budynku piana pur nie przesuwa się nawet w najmniejszym stopniu a ponadto jej konsystencja i brak łączeń powoduje iż gryzonie nie wgryzają się w jej powierzchnie.

Mówiąc o temperaturze punktu rosy lub o tzw punkcie rosy w kontekście budownictw a bardziej szczegółowo w kontekście izolacji termicznych w budownictwie jest to temperatura w której następuje skraplanie się pary wodnej występującej w powietrzu. Do skraplania tej tez pary dochodzi na wewnętrznej części przegrody i tam tez musi zaistnieć sprzyjająca temu temperatura. Oczywiście punkt rosy może występować w samej izolacji lub murze zewnętrznym ale wtedy nie można mówić o problemie gdyż jest to zjawisko naturalne tak pracują nasze przegrody ia izolacja jest po to aby ten punkt przesuwać jak najbardziej na zewnątrz. Jeżeli natomiast zjawisko to wystąpi na wewnętrznej części przegrody  jest niekorzystne, a nawet szkodliwe dla budynku wiec izolacja termiczna, instalacja grzewcza i instalacja wentylacyjna powinny być tak zaprojektowane, aby to zjawisko wyeliminować.

Ponieważ Piana PUR w trakcie aplikacji rozchodzi się we wszystkie strony szczelnie wypełniając wszystkie szczeliny czego nie gwarantuje żaden inny materiał izolacyjny dodatkowym dowodem na szczelność może być badanie termowizyjne. Badanie termowizyjne szczelności izolacji piana należy przeprowadzić w warunkach różnicy temperatur pomiędzy stronami przegrody wtedy obraz pokaże nam wszystkie mostki cieplne. Z naszego doświadczenia wynika iż wykonana dobrze izolacja natryskowa PUR takich mostków nie posiada.

 

Piana Pur Zamknietokomorkowa

Piana Pur

Otwartokomorkowa

Welna Skalna

Welna szklana

Styropian (polistyren expandowany)

Styrodur (polistyren ekstrudowany)

Wspolczynnik przewodzenia ciepla λ (im nizszy tym lepiej)



λ= 0,022-0,025 

W/(m.K)



λ=0,031-0,038 W/(m.K)



λ = 0,034-0,044 W/(m.K)



λ = 0,031-0,042 W/(m.K)



0,031- 0,057 W/(m.K)



0,029- 0,038 W/(m.K)

Gestosc (waga)

kg/m3


30-50 kg/m3


7-14 kg/m3


20-180 kg/m3


10-150 kg/m3


10-40 kg/m3


30-47 kg/m3


Palnosc


Klasa E (lub B-s1, d0)


Klasa E B-s1, d0)


Klasa A1


Klasa A1


Klasa E


Klasa E

Odpornosc na starzenie

Nie zmienia swoich wlasciwosci I ksztaltu

Nie zmienia swoich wlasciwosci I ksztaltu

Moze sie obsuwac na skutek ruchow budynku lub penetracji gryzoni/owadow

Moze sie obsuwac na skutek ruchow budynku lub penetracji gryzoni/owadow

Prawidlowo zamocowany pozostaje w początkowej pozycji

Prawidlowo zamocowany pozostaje w początkowej pozycji

Jednolitosc warstwy- brak mostkow cieplnych


Tak


Tak


Nie




Nie


Nie


Nie



Zalety

1.Najwyzsza izolacyjność na rynku

2.Brak laczen – jednolitawarstwa

3.Szybkosc wykonania

4. Przyjazna zdrowiu i srodowisku.

5.Wspomaga hydroizolacje

6. Wieloletnia gwarancja (25lat)

1 Bardzo lekka nie obciaza izolowanej konstrukcji

2.Brak laczen – jednolita warstwa

3.Szybkosc wykonania

4.Przyjazna zdrowiu i srodowisku.

5.Wieloletnia gwarancja (25 lat)

1.Ognioodpornosc

1.Ognioodpornosc

1.Niska nasiakliwosc

1.Niska nasiakliwosc


Wady

1.Palnosc klasa E

1.Palnosc klasa E

1.Nasiakliwosc

2.Posiada laczenia

3.Duzy ciezar wlasny

4.Pyli podczas montażu

5.Przesuwa sie

1.Nasiakliwosc

2.Posiada laczenia

3.Duzy ciezar wlasny

4.Pyli podczas montażu

5.Przesuwa sie

1.Palnosc klasa E

2.Posiada laczenia.

3. Nie odporny na wiele rozpiszczalnikow

1.Palnosc klasa E

2.Posiada laczenia

3. Nie odporny na wiele rozpiszczalnikow



Szybkosc montażu 200m2-25cm


1 dzien


1 dzien


5-7 dni


5-7 dni


5-7dni


5-7 dni

Cena z montażem grubość 20cm (dane z maja 2021)



175zl/m2-10cm



75zl/m2



65zl/m2



65zl/m2



75zl/m2



120zl/m2

 

kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

Szukasz specjalisty od izolacji termicznej pianą PUR?

Uzyskaj darmową wycenę

Omów projekt

572-541-362

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Zadzwoń: 572541362