Zalety i wady piany pur
Piana poliuretanowa pur jako materiał izolacyjny zdobywa z roku na rok coraz to więcej zwolenników. i chociaż w Polsce tego typu aplikacje maja zaledwie kilka lat to wiodący w tej dziedzinie amerykanie stosują ja już od kilku dekad i z to właśnie z ich doświadczenia będziemy korzystać przyglądając się zaletom i wadom natryskowej piany pur.
Ilość zalet piany pur znacznie przewyższa ilość jej wad wiec od właśnie jej zależy rozpoczniemy
1.Piana pur ma bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła lambda.
Bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła w przypadku materiałów izolacyjnych oznacza bardzo dobry wynik. Piana pur może pochwalić się współczynnikiem lambda na poziomie λ= 0,022-0,0035W/(m.K) Dla porównania inne materiały izolacyjne oczywiście te bardzo dobrej jakości nie osiągają współczynnika lambda poniżej 0,030 W/(mK)
2.Piana pur dociera w każdy zakamarek ocieplanej powierzchni.
Ponieważ podczas aplikacji natryskiwany materiał zwiększa wielokrotnie swoja objętość penetruje on wszystkie szpary i dopasowuje się do kształtu izolowanej przegrody. Po zastygnięciu szczelnie wypełnia wszelkie ubytki, pory i nierówności
- Piana pur nie posiada łączeń
Jako ze natrysk piany pur to proces ciągły po wzroście i zastygnięciu izolacja ta staje się jednolita skorupa nie posiadająca łączeń a co za tym idzie nie powstają w niej mostki termiczne którymi ucieka ciepło.
- Piana pur nie ulega przesuwaniu
Ponieważ izolacja z piany pur jest monolitem nie ulega ona przesuwaniu pod wpływem mikroruchów budynków i pozostaje na miejscu natrysku przez dziesiątki lat. Brak ruchów w stosunku do docieplonej przegrody jest gwarantowany również dobrą przyczepnością piany jak i tym ze” zakotwia” się ona poprzez wnikanie w wszelkiego rodzaju nierówności
- Piana pur a gryzonie i owady
Nawet jeżeli piana pur po natrysku pozostaje nie przykryta okładziną (np. płytami kartonowo- gipsowymi) nie ma obawy ze gryzonie tj kuny, myszy czy szczury lub owady będą się w nią wgryzać. Konsystencja piany skutecznie zniechęca tego typu stworzenia przed inwazja w warstwę izolacyjna
- Piana pur jest przyjazna zdrowiu
Piana poliuretanowa pur używana jest do ocieplania obiektów gdyż oprócz swoich walorów izolacyjnych jest przyjazna zdrowiu i może być stosowana w pomieszczeniach w których przebywać będą osoby z chorobami alergicznymi i innymi chorobami układu oddechowego. Ponieważ nie wywołuje reakcji alergicznych. Ze względu na swa neutralność dla zdrowia upodobali ja sobie pszczelarze i stosują ją do ocieplania uli ponieważ nie szkodzi ona zdrowiu pszczół a jednocześnie pszczoły nie wgryzają się w nią.
- Szybkość wykonania piany pur
W przeciwieństwie do innych materiałów izolacyjnych aplikacje piany pur dokonuje się średnio 5 razy szybciej. Powierzchnie do 200 m2 można zaizolować w ciągu jednego dnia co jest nieosiągalne w przypadku pozostałych materiałów izolacyjnych.
- Piana pur nie zmienia swoich parametrów z biegiem czasu.
Pomimo krążących mitów mówiących ze piana pur utlenia się, znika, zmniejsza swoja objętość czy zmniejsza swoja gęstość badania przeprowadzone na próbkach pobranych w USA z kilkudziesięcioletnich aplikacji wskazują iż piana pur po tak długim okresie posiada właściwości gwarantowane przez producentów w ich kartach produktu. Taka sytuacja skutkuje tym iż producenci bardzo chętnie udzielają na aplikacje piany pur 25 letnich gwarancji.
- Piana pur odparowuje wilgoć.
Wśród przeciwników piany krąży bezzasadny mit iż konstrukcja drewniana pokryta piana pur ulega gniciu i butwieniu. Prawda jest taka iż drewno otulone otwartokomórkowa piana pur dosycha do swojej naturalnej wilgotność a ewentualny nadmiar wilgoci jest odprowadzany przez piane pur i odparowywany (np. przez membranę paroprzepuszczalną). Ponadto piany pur w swym składzie zawierają składniki grzybobójcze które to eliminują powstawanie zjawisk gnilnych.
Jako iż każdy materiał budowlany posiada wady tak również i piana poliuretanowa pur nie pozostaje w tej kwestii wyjątkiem. Poniżej wymieniamy wady lub cos co wydaje się być wada i staramy się obiektywnie wyjaśnić jakie znaczenie maja one przy zastosowaniu natrysku piany pur.
1.Palność piany pur
To najczęściej podnoszony temat wśród przeciwników piany pur ponieważ według norm europejskich piana poliuretanowa używana do natrysku izolacji termicznej osiąga maksymalnie klasę E co oznacza ze jest palna ale gaśnie po odstawieniu źródła ognia. Taka sama klasa palności charakteryzuje się styropian. Biorąc pod uwagę ze w większości przypadków izolacja natryskowa piany pur jest przykryta innymi materiałami budowlanymi (np. płytami kartonowo-gipsowymi lub wylewka betonowa) klasa palności takiej przegrody wzrasta do klasy B (w przypadku płyt gipsowo-kartonowych) a to oznacza ze udział w ewentualnym pożarze jest minimalny. Ponadto zastanawiające jest to iż palność piany pur jest tak piętnowana wada tego materiału bez krytycznej postawy biorącej pod uwagę iż gąbki, materace, wnętrza naszych aut wykonane są z tak samo palnych poliuretanów.
2.Cena piany pur
To temat rzeka a zmiany w tym temacie następują niezwykle szybko w ostatnim czasie. Jeszcze kilka lat wstecz izolacja piana poliuretanowa należała do luksusu i była metoda innowacyjna na polskim rynku a jej ceny należały do dość wysokich w porównaniu z innymi izolacjami termicznymi. Dziś w znacznej mierze wyrównało się to i izolacja piana poliuretanowa pur w wielu przypadkach jest tańszym rozwiązaniem, a biorąc pod uwagę listę zalet tego materiału „o niebo” lepszym.
Z powyższego tekstu wynika iż lista zalet piany pur jest o wiele wiele dłuższa niż lista wad natryskowych izolacji. Należy jednak pamiętać iż inne materiały izolacyjne tez istnieją i warto przed dokonaniem wyboru zapoznać się również z ich właściwościami gdyż każdy przypadek może być inny i może wymagać innych rozwiązań. Najlepszym sposobem na unikniecie błędów jest rozmowa z osoba kompetentna w danej dziedzinie i tu może być przydatny kontakt z naszym technologiem który z przyjemnością omowi z Państwem Wasz projekt.