Zastosowanie piany PUR

1. Natrysk piany pur na dach od strony poddasza-strychu

Zastosowanie piany PUR

Pianę poliuretanową pur stosujemy w budownictwie mieszkalnym, gospodarczym i przemysłowym od wielu lat. Pionierami w tej dziedzinie byli Amerykanie a później jej zalety rozlały się na inne kontynenty i państwa W Polsce pierwsze aplikacje miały miejsce około 10 lat temu wiec jest to stosunkowo młoda metoda ale biorąc pod uwagę trendy jak i niezawodność, trwałość i bardzo dobre inne właściwości piany pur produkt ten wyprze z rynku ociepleń styropian, wełnę (watę), styrodur czy celulozę w ciągu następnych kilku lat.

Jak wszystko co nowe tak i piana pur budzi pewna niepewność czy warto ja wybrać, gdzie stosować i jakie właściwości ma piana pur to najczęściej zadawane pytania.

Właściwościom piany pur poświeciłem osobny artykuł (CZYTAJ: Właściwości piany pur) wiec tutaj skupie się na elementach budynków które można ocieplić piana pur.

Zastosowanie

Piana pur na poddasze, strych – jeżeli strych, poddasze będzie używane jako pomieszczenie mieszkalne to najlepszym rozwiązaniem jest wykonać aplikacje na skosach. W takim przypadku stosuje się pianę pur otwartokomórkową a jej grubość powinna wynosić 20-25 cm. (więcej informacji o grubości natrysku piany pur można znaleźć w zakładce: „pytania i odpowiedzi”

1. Natrysk piany pur na dach od strony poddasza-strychu

Piana pur na stropach, sufitach, podłogach– jeżeli mówimy o stropach i sufitach to mam na myśli poziome przegrody budynku i tutaj sytuacja wygładź następująco. Jeżeli aplikacja wykonywana będzie od spodu, czyli na suficie używamy piany otwartokomórkowej. Grubość takiego natrysku powinna wynosić 20-25 czm jeżeli przegroda ta znajduje się pomiędzy pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi i może być nieco cieńsza jeżeli odgradza pomieszczenia ogrzewane od siebie. W tym drugim przypadku bardziej interesują nas właściwości akustyczne czyli wyciszenie stropów i podłóg.

2. Izolacja stropu piana pur - od gory

Jeżeli natomiast natrysk ma być wykonany od góry czyli na podłogę to sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Jeżeli po natrysku wierzchnia warstwa podłogi będzie wylewka betonowa a na niej ewentualnie jakaś okładzina to należy użyć piany zamkniętokomorkowej gdyż jest ona cięższa gęstsza i bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne i nacisk. W przypadku podłogi w piwnicy czyli bariery poziomej dzielącej budynek od gruntu izolacja piana pur zamkniętokomorkowa dodatkowo wspiera działanie hydroizolacji.

Robiąc natrysk od góry pomiędzy legarami na których spocznie podłoga, ewentualnie robiąc taki natrysk w miejscach których nie będzie się chodziło (np. strych nieużytkowy  można użyć piany pur otwartokomórkowej. W tym przypadku najlepiej omówić swój projekt z osoba kompetentna w temacie izolacji termiczno akustycznych gdyż każdy przypadek jest mimo podobieństw nieco inny.

piana pur na ściany nośne od srodka – najczęściej stosuje się to rozwiązanie w budynkach o konstrukcji szkieletowej przed ułożeniem okładziny (np.boazerii czy płyt) Tu zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie piana otwartokomorkowa a jej grubość może być podyktowana (i zazwyczaj jest) ilością miejsca. W przypadku gdy tego miejsca jest niewiele można rozważyć natrysk piany zamknietokomorkowej lecz ta pomimo lepszych właściwości termicznych jest znacznie droższa od piany otwartokomorkowej. 

Piana pur na elewacje, ściany od zewnątrz– coraz częściej piana pur stosowana na tych elementach budynków staje się konkurencja dla styropianu i faktycznie sprawia się świetnie jako izolator trzeba jednak pamiętać ze piana pur nie jest odporna na promienie UV i w niedługim okresie po aplikacji powinna być zasłonięta właściwa okładzina elewacyjna. Do docieplenia ścian zewnętrznych, elewacji używamy piany pur otwartokomórkowej

Piana pur na fundament, ścianę fundamentową- Ściana fundamentowa i lawa fundamentowa to newralgiczna część budynku która powinna być zabezpieczona zarówno hydroizolacja jak i izolacja termiczna a zarazem materiałami które doskonale znoszą warunki panujące w gruncie. Tutaj izolacja piana pur zamknietokomórkowa idealnie wspiera hydroizolacje i zapewnia budynkowi ochronę przed utrata ciepła. Wymagana grubość takiej izolacji jest obliczana indywidualnie ale w przybliżeniu można powiedzieć ze 10-15cm jest grubością która zapewni żądany efekt.

3. Izolacja fundamentow piana pur

Piana pur na ściany działowe- jest to przypadek w którym liczyć się będą akustyczne właściwości piany pur oraz termiczne w przypadku kiedy ściana (przegroda) stanowi barierę pomiędzy pomieszczeniem ogrzewanym i nie ogrzewanym. Tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie piana otwartokomórkowa choć w przypadku braku miejsca można użyć droższej lecz skuteczniejszej piany zamkniętokomórkowej

Piana pur na inne powierzchnie budynków i nie tylko– piane pur można stosować na cały szereg powierzchni oraz jako wypełnienie. Przykładami takich mogą być: chłodnie, kontenery, zbiorniki, komory termiczne itd. W takich przypadkach określenie rodzaju piany pur jak również jej grubości to sprawa indywidualna dla każdego przypadku

4. Izolacja garazu blaszanego piana pur

Jak powyższy tekst wskazuje zastosowanie piany pur zarówno jako izolacji termicznej jak i akustycznej zarówno otwarto jak i zamknietokomorkowej jest bardzo szerokie. Oczywiście istnieją ograniczenia głownie technologiczne kiedy to wykonanie natrysku uzależnione jest od rodzaju lub przygotowania podłoża i są pewne przesłanki iż sam natrysk może być technologicznie nie właściwy. Najlepsza droga rozwiania tego typu niepewności jest konsultacja z osoba kompetentna która przyjrzy się sytuacji i doradzi najlepsze rozwiązanie.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Zadzwoń: 572541362