Piana poliuretanowa PUR – informacje ogólne

1. Natrysk piany pur na dach pomiedzy krokwie

Piana poliuretanowa PUR – informacje ogólne

W tym krótkim artykule znajdziecie Państwo podstawowe informacje na temat piany poliuretanowej pur która to z roku na rok dzięki swoim właściwościom staje się najpopularniejszym materialem izolacyjnym dostępnym na rynku. Z poniższym tekście znajdują się podstawowe informacje wyjaśniające czym jest piana pur, jakie są jej rodzaje, gdzie i który rodzaj piany należy aplikować oraz jaka grubość natrysku piany pur należy wybrać aby uzyskać optymalny efekt. Ponadto wspomnę po krotce o mitach krążących o pianie i jak ma się to do faktów. Na koniec zwrócę uwagę na to o czym trzeba pamiętać zamawiając usługę pianowania.

Czym jest izolacja natryskowa Piana PUR?

1. Natrysk piany pur na dach pomiedzy krokwie

Izolacje natryskowe pianką pur zwane też pianowaniem lub piankowaniem, to izolacja termiczna i akustyczna uzyskiwana przez nakładanie/aplikowanie PIANY POLIURETANOWEJ PUR przy pomocy specjalnego pistoletu podawanej z beczek za  pośrednictwem agregatu przez specjalne termoizolowane węże. 

Miedzy innymi dlatego w przeciwieństwie do wełny czy styropianu nie możemy wykonać jej samemu „metodami domowymi”. Izolacje pianka poliuretanowa pur z roku na rok zyskują w Polsce coraz większą popularność przez co piana staje się mocna konkurencja dla styropianu, wełny i innych mniej znanych materiałów izolacyjnych.

Poprzez natryskiwanie piany można zaizolować fundamenty stropy ściany i dachy budynków zarówno mieszkalnych jak i gospodarczych i przemysłowych. Dach dwuspadowy o powierzchni około 200 m2 izoluje się zaledwie w 1 dzien. Dodatkowa zaleta pian używanych do izolacji fundamentów czy tez podłóg jest to iż wspomaga ona hydroizolacje, gdyż nie przepuszcza wody.

Izolacja Piana Zamkniętokomórkowa

Do izolacji używa się dwóch rodzajów piany. Jedna z nich jest PIANA PUR ZAMKNIETOKOMORKOWA.. Ten rodzaj piany ze względu na jej właściwości stosujemy na zewnątrz lub w miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Piana ta ma wagę o 30-50kg/m3 i jest bardzo wytrzymała na uszkodzenia. Jednocześnie jest najlepszym dostępnym na rynku materiałem izolacyjnym pod względem przewodzenia ciepła a jej współczynnik przewodzenia ciepła lambda jest imponujący i wynos λ = 0.022-0.027 W/(mK). Dodatkowa zaleta piany zamkniętokomórkowej  jest jej paroszczelność i wysoka odporność na wodę. Po aplikacji staje się twarda i sztywna oraz z łatwością znosi rożnego rodzaju naprężenia.

Izolacja Piana Otwartokomórkowa

3. Izolacja strychu piana pur otwartokomorkowa

Piana otwartokomórkowa swoją konsystencją przypomina twarda gąbkę. Posiada współczynnik przewodzenia ciepła  lambda λ = 0.032 W/(mK)  i jest niezwykle lekka (7-10kg m3) oraz paroprzepuszczalna dlatego sprawdza się w miejscach takich jak poddasza, strychy, wiaty. Podczas aplikacji piana otwartokomórkowa zwiększa swoją objętość, penetruje szczeliny, dopasowuje się do kształtu podłoża i przylega do niego szczelnie i trwale. Żaden inny produkt izolacyjny nie posiada takich właściwości. Kilka sekund po natryśnięciu osiąga docelowy kształt i właściwości termoizolacyjne.

Aplikacja Piany PUR. Sposoby nanoszenia, przyczepność piany i szczelność powłoki izolacyjnej

Pianę Pur nanosi się przy pomocy pistoletu natryskowego z którego w odpowiednich proporcjach jednocześnie i pod wysokim ciśnieniem wyrzucane są dwa składniki  żywica (poliol) oraz utwardzacz (izocyjanian) które po złączeniu wywołują reakcje polegającą na rośnięciu we wszystkich kierunkach. To właśnie ten proces gwarantuje ze Piana PUR dotrze w każdy zakamarek ocieplanej powierzchni łącząc się z elementami ocieplanej konstrukcji  niezwykle  mocno tworząc szczelna bezspoinową powłokę. Tu dla zobrazowania można podać przykład którego większość nas doświadczyła. Proszę przypomnieć sobie jak ciężko usunąć piankę montażową z zabrudzonych powierzchni nowo zamontowanych i opianowanych drzwi czy okien. Piane PUR należy nanosić  na suche i oczyszczone podłoże. W przypadku poddaszy aplikuje się ja pomiędzy i na elementach konstrukcji tj pomiędzy krokwiami i na krokwiach aż po kalenice (szczyt dachu) oraz na ściankach szczytowych i kolankowych jeżeli jest taka potrzeba. Jeżeli mowa o izolowaniu fundamentów to piane nanosi się na uprzednio zabezpieczone hydroizolacja suche i czyste podłoże. W przypadku innych przegród dobrze jest skorzystać z porady znającego się na aplikacji piany PUR fachowca gdyż różne sytuacje mogą wymagać różnych rozwiązań.

Grubość natrysku PIANY PUR. Ile centymetrów piany pur jest wystarczające, aby dobrze ocieplić budynek

Dla osób, które dopiero zaczynają rozpoznawanie tematu piany poliuretanowej problem może stanowić określenie jaka grubość natrysku należy zastosować w ich przypadku. Tutaj niestety należy nadmienić iż nie tylko laicy maja z tym problem ale tez wielu aplikatorów raczej zgaduje niż wie jaka grubość natrysku należy wykonać.

Jaka grubość piany pur jest odpowiednia?

5. Jaka grubosc piany pur jest odpowiednia

Co do grubości natrysku pod uwagę należy wziąć co najmniej kilka czynników tj. która część budynku będzie izolowana, jaki rodzaj piany będzie użyty i jakie będzie przeznaczenie ocieplanych pomieszczeń (mieszkalne, gospodarcze czy przemysłowe) oraz jaka temperatura w owych pomieszczeniach powinna panować. Ponadto przy obliczeniu grubości natrysku piany pur należy wziąć pod uwagę jaki jest udział danego pomieszczenia w całościowej termoizolacji budynku i jak duże utraty ciepła są generowane przez dana przegrodę (dach, ściany, posadzki itd.). Współczynnik przenikania ciepła U który należy uzyskać aby spełnić normy budowlane (a co za tym idzie dobrać optymalna grubość izolacji piana) to główna wytyczna, z której korzystamy przy obliczeniach grubości izolacji. Utarte stwierdzenie ze należy natryskać 20 cm piany lub 25cm  aby osiągnąć odpowiednia izolacyjność przegrody nie zawsze jest zgodne z prawda. Przy obliczaniu tej grubości należy wziąć pod uwagę wszystkie materiały z których wykonana jest przegroda uwzględniając jakie zastosowano pokrycie dachowe, czy zastosowano deskowanie i krycie papa czy tez membrana, jakie będzie wykończenie poddasza – czy będzie to szpachlowana płyta gipsowo-kartonowa, boazeria czy może nie będzie żadnego z powyższych. Znając te informacje należy zsumować współczynniki U każdego z elementów przegrody i wtedy obliczyć grubość piany która spowoduje iż nasza przegroda uzyska przewidziany normami współczynnik przenikania ciepła. Dla osób które robią to po raz pierwszy może być to dość skomplikowane zadanie dlatego wyręczamy Państwa w tej kwestii i robimy to całkowicie bezpłatnie nawet podczas krótkiej rozmowy telefonicznej. 

W związku iż na przestrzeni ostatnich lat normy dotyczące współczynnika przenikania ciepła U były zaostrzane a w dniu 1 stycznia 2021 osiągnęły optymalne wartości ich prawidłowe współczynniki prezentujemy w poniższej tabeli opracowanej przez Rządowe Centrum Legislacji.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Zadzwoń: 572541362