Właściwości piany PUR

1 Izolacyjnosc piany pur jest zwiekszana dzieki jednolitosci warstw

Właściwości piany PUR

Mówiąc o właściwościach piany poliuretanowej pur mam na myśli czynniki które powodują iż materiał ten jest coraz częściej wybierana forma ocieplania budynków w Polsce i w najbliższych latach stanie się liderem na rynku polskim tak jak stało się to w Ameryce, Australii czy tez w innych częściach świata.

Ocieplenie piana pur jest tak efektywne gdyż:

piana pur jest izolacja bezspoinowa– nakładanie piany pur zwane aplikacja to proces ciągły którego końcowym efektem jest jednolita warstwa izolacji  nie posiadająca łączeń, szpar czy nie dopełnionych powierzchni. Co z tego wynika izolacja piana pur nie posiada mostków termicznych (miejsca którymi ucieka cieple powietrze) a jej jednolitość i przyczepność powoduje ze nie obsuwa się z biegiem lat 

1 Izolacyjnosc piany pur jest zwiekszana dzieki jednolitosci warstw

piana pur dostosowuje się szczelnie do ocieplanej powierzchni– żaden inny produkt izolacyjny nie posiada tej także ważnej cechy. Piana pur podczas wzrostu szczelnie wypełnia wszystkie zakamarki a to eliminuje całkowicie jakiekolwiek nieszczelności.

piana pur posiada najlepszy współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda) wśród materiałów izolacyjnych – zamkniętokomorkowa piana pur posiada współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda)na poziomie 0,022 W/mK co oznacza ze jest najlepszym dostępnym na rynku materiałem izolacyjnym. Dla porównania bardzo dobra wełna osiąga współczynnik przewodzenia ciepła lambda λ – 0,037 W/mK. Jeżeli chodzi o sam współczynnik przewodzenia ciepła lambda λ  to należy tu wspomnieć im niższy tym materiał lepiej izoluje i wystarczy zastosować mniejsza jego grubość aby osiągnąć żądany efekt izolacyjności a co za tym idzie oszczędzić na wykonaniu izolacji a w przyszłości na kosztach ogrzewania. Piany otwartokomórkowe posiadają nieco wyższy współczynnik przewodzenia ciepła λniż piany zamkniętokomórkowe (jest to λ= 0,032 W/mK) ale nadal sa bardziej atrakcyjnym materiałem izolacyjnym niż wełna, styropian i inne mniej znane materiały izolacyjne.

2. Lambda piany pur gwaracja niezawodnej izolacyjnosci

– piana pur jest nieprzyjaznym środowiskiem dla owadów i gryzoni – zarówno gryzonie takie jak kuny, szczury, myszy jak i owady nie wgryzają  się w piane pur co jest niezwykle ważne dla izolacji termicznych gdyż w przypadku inwazji szkodnika izolacje obsuwają się a drążone przez kuny w wełnie korytarze staja się  mostkami termicznymi przez które tracimy ciepło bardzo często bezwiednie.

piana pur jest neutralna dla zdrowia i przyjazna osoba z alergia – dowodem na to i na punkt powyżej może być fakt iż pszczelarze ocieplają ule piana poliuretanowa uzyskując podwójna korzyść. Po pierwsze pszczoly i osy nie wgryzają się w piane a ponadto takie docieplenie nie wpływa negatywnie na ich zdrowie i produkcje miodu. W budownictwie mieszkaniowym piana pur jest zalecana kiedy w budynku będą mieszkać osoby z przypadłościami alergicznymi lub problemami oddechowymi gdyż piana poliuretanowa pur nie powoduje żadnego dyskomfortu w przypadku takich schorzeń. Ponadto poliuretany oprócz izolacji termicznych otaczają nas nierozłącznie w życiu codziennym. Są one składnikami gąbek, materacy i wszelkiego rodzaju artykułów użytku codziennego. To ten sam produkt tylko w nieco innych proporcjach

piana pur jest trwała i nie zmienia swoich parametrów izolacyjnych starzejąc się- pomimo rozpowszechnianym głownie przez konkurencje jak również nie w pełni poinformowanych „budowlańców” mitów iż piana utlenia się lub po prostu znika z biegiem czasu praktyczne doświadczenia wskazują na cos zupełnie innego. Pobierane po latach próbki z tego rodzaju instalacji jasno wskazują iż konsystencja i właściwości piany są takie same jak w dniu natrysku. Zakłady chemiczne produkujące piane poliuretanowa pur to miejsca zatrudniające cala rzesze laborantów, technologów i chemików którzy w sposób ciągły ulepszają składy chemiczne pian tak aby jej trwałość była niezmienna przez dziesiątki lat. Większość producentów dzięki takim zabiega dostarcza produkt który otrzymuje 25 letnia gwarancje.

3, Gwarancja na piane pur to 25 lat

Oczywiście opinia publiczna wymaga czasu aby się ukształtować jeżeli mamy do czynienia ze stosunkowo nowym jak na polski rynek materiałem którym jest piana  pur stosowana do ociepleń budynków dlatego przeciwnicy piany z łatwością mogą rozpowszechniać nie do końca prawdziwe informacje. Najczęściej spotykamy się z twierdzeniami ze:

– piana pur jest łatwopalna-  biorąc pod uwagę ze otaczające nas rzeczy takie jak gąbki, materace, wyposażenie wnętrz naszych samochodów sa to poliuretany takie same jak piana nikt a właściwie nikt ne martwi się ich palnością. Natomiast palność piany pur jest jednym z głównych argumentów jej przeciwników. Ażeby lepiej zrozumieć o co chodzi z ta palnością to klasa palności używanej przez nas piany to E czyli taka sama jak styropianu. Jeżeli natomiast piana po aplikacji zostaje pokryta okładzina (a tak się dzieje w większości przypadków) to taka  przegroda ma palność klasy B co oznacza ze ma bardzo znikomy udział w pożarze

– piana pur powoduje gnicie elementów drewnianych przegrody– jak wiadomo w Polsce natryskowa piana pur stosowana jest od około 10 lat wiec kompleksowe badania w warunkach budowlanych są przez to znacznie ograniczone. Wycinki piany pochodzące z natrysków które poddawane są badania maja kilka zaledwie lat. Pomimo to zauważyć można iż ich właściwości sa niezmienne porównując do dnia natrysku a odsłonięte elementy drewniane więźby dachowej (krokwie, jętki itp.)maja niższą wilgotność niż w dniu natrysku. Oznacza to ze przykryte piana elementy drewniane nie tylko schną ale również nie rozwijają procesów gnilnych ponieważ nakładana na nie piana otwartokomórkowa „oddycha” jak również posiada w swoim składzie jony które uniemożliwiają powstawanie procesów gnilnych.

4. Gnicie drewna pod piana pur to kolejny mit

piana pur utlenia się– wycinanie fragmentów piany pur (próbek) po nawet 30 latach od natrysku udowadnia iż piana pur nawet po tak długim okresie czasu nie traci swojej objętości, gęstości, i pozostałych właściwości (badania przeprowadzane w USA – w Polsce nie ma 30 letnich natrysków)

5. Utlenianie sie pianu pur to mit

piana pur jest droga – przez kilka ostatnich lat ceny piany pur były raczej stabilne a dopiero w roku 2021 rozpoczął się nagły wzrost cen co owiązane jest z dużym zapotrzebowaniem na produkty poliuretanowe. Nie jest to jednak jedyny materiał izolacyjny który zdrożał a będąc bardziej precyzyjny należy stwierdzić iż wszystkie materiały budowlane podrożały. Co do ceny 1m2 izolacji piana pur nie sposób zauważyć iż cena pracy i materiału jest niższa niż wykonanie takiej samej jakości izolacji wełną, styropianem, styrodurem czy innymi materiałami izolacyjnymi. Decydując się na piane pur należy pamiętać iż jej aplikacja musi być wykonana przez specjalnie przeszkolonych aplikatorów przy użyciu odpowiedniego sprzętu (reaktora) co gwarantuje wysoka jakość i prawidłowe parametry izolacyjne. W przypadku pozostałych form izolacji można szukać oszczędności wykonując izolacje samemu lecz to wymaga dużego nakładu pracy i czasu.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Zadzwoń: 572541362